Část médií ve Francii odmítá dát umělé inteligenci přístup ke svým textům jako zdroji dat

Ve Francii se robotu GPTBot vzepřely servery skupiny France Médias Monde, kam patří například televizní stanice France 24 nebo radio RFI, on-line server Mediapart, veřejnoprávní rozhlas Radio France nebo soukromá televizní stanice TF1.

Šéfka Radio France Sibyle Veilová kritizovala jako nepřijatelné „nedovolené rabování obsahu“. „Není důvod, aby se učili na našem obsahu, aniž by cokoliv poskytli na oplátku,“ dodal její kolega zodpovědný za inovace Laurent Frisch. Vadí mu také, že rozhlas netuší, jak je s těmito daty pak dál nakládáno.

Vincent Fleury z France Médias Monde upozorňuje, že umělá inteligence může promísit data od seriózních médií s jinými zdroji, a tvořit tak zavádějící kontext.

Většina představitelů médií se podle AFP shodne, že je potřeba s OpenAI zahájit dialog o generativní umělé inteligenci, uzavřít smlouvy a dohodnout se na odměně.

Ve Spojených státech tisková agentura Associated Press (AP) v červenci s OpenAI uzavřela dohodu. Výměnou za přístup k archivním textům AP od roku 1985 může tisková agentura využívat technologie a odborné znalosti o AI.

OpenAI také přislíbila pět milionů dolarů (přes 110 milionů Kč) organizaci American Journalism Project, která podporuje regionální média, a až pět milionů dolarů na financování využití svého rozhraní API, které má novinářům pomoci integrovat nástroje AI do jejich tvorby.