Antimonopolní úřad vyměřil za kartel při zakázce na zabezpečení přejezdů pokutu přes 50 milionů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil třem firmám pokutu v celkové výši 51,5 milionu korun za účast v kartelové dohodě při zakázce na zabezpečení železničních přejezdů. Všechny tři firmy splnily podmínky pro takzvané narovnání a k přečinu se přiznaly, dvě ale podaly rozklad proti výši stanovené pokuty.

Rozhodnutí o vině tak pravomocné je stejně jako pokuta u jedné z pokutovaných firem, u dalších dvou není pravomocné rozhodnutí o výši pokuty. ÚOHS o tom informoval v tiskové zprávě. Antimonopolní úřad upozornil, že se jedná o první ze série případů, které vyšetřuje.

„Společnosti porušily zákon o ochraně hospodářské soutěže, když v dubnu 2015 koordinovaly účast a nabídky do zadávacího řízení na veřejnou zakázku ‚Zvýšení bezpečnosti na železničních přejezdech v úseku Vrané nad Vltavou (mimo) – Dobříš‘, kterou zadávala Správa železniční dopravní cesty (dnes Správa železnic).

Cílem dohody bylo, aby nejvýhodnější nabídku podalo sdružení Společnost ‚Vrané nad Vltavou – Dobříš‘, jehož hlavním členem byl soutěžitel AK signal Brno,“ uvedl úřad.